MS24264R24B57SNL
Mfr.Part #
MS24264R24B57SNL
Manufacturer
RMS
Description
MS24264R24B57SNL
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
RMS
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Ingress Protection :
Environment Sealed
Type :
For Female Sockets
1 (Unlimited)
HTS Code :
Shell Size - Insert :
24-57
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
N (Normal)
Pbfree Code :
No
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Contact Shape :
Circular
Contact Type :
Connector Type :
Receptacle Housing
57
Housing Color :
Black
Contact Size :
12 Power 2 20 Power 55
57 (Power)
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
MS24264R24B57SNL
Introducing D-Sub Connector Assemblies RMS MS24264R24B57SNL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:For Female Sockets, Operating Temperature:-55°C~200°C, Mounting Type:Panel Mount, Number of Pins:57, MS24264R24B57SNL pinout, MS24264R24B57SNL datasheet PDF, MS24264R24B57SNL amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies RMS MS24264R24B57SNL ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
MS24264R24B57SN-LC Overview
Packaging is in the form of Receptacle Housing.This device has a Panel Mount mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Military, MIL-DTL-26500 Series.Many of the features of this part can also be found in other For Female Sockets products.There are 57 pins on the device.
MS24264R24B57SN-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R24B57SN-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R24B57SN-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP