MS24264R24B57SN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24264R24B57SN-LC
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT HSG FMALE 57POS PNL MT
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Factory Lead Time :
12 Weeks
Housing Color :
Black
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Orientation :
N (Normal)
Contact Size :
12 Power 2 20 Power 55
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
57 (Power)
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Shielding :
Unshielded
Shell Finish :
Anodized
Number of Pins :
57
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Feature :
Flange
Shell Size, MIL :
J
ECCN Code :
EAR99
Note :
Contacts Not Included
Shell Material :
Aluminum
Pbfree Code :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Type :
Crimp
Ingress Protection :
Environment Sealed
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Size - Insert :
24-57
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Connector Type :
Receptacle Housing
HTS Code :
Mounting Type :
Panel Mount
Type :
For Female Sockets
MS24264R24B57SN-LC Overview
Packaging is in the form of Receptacle Housing.This device has a Panel Mount mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Military, MIL-DTL-26500 Series.Many of the features of this part can also be found in other For Female Sockets products.There are 57 pins on the device.
MS24264R24B57SN-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R24B57SN-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R24B57SN-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT