MS24264R24B57SN
Mfr.Part #
MS24264R24B57SN
Manufacturer
RMS
Description
MS24264R24B57SN
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
RMS
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Number of Positions :
57 (Power)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Bayonet Lock
Number of Ports :
Epoxy, Glass Filled
Plating :
Aluminium, Anodized
Mount :
Flanges, Panel
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
24-57
Termination :
Crimp
Ratings :
Anodized
Gender :
FEMALE
Environment Sealed
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Datasheets
MS24264R24B57SN
Introducing D-Sub Connector Assemblies RMS MS24264R24B57SN from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:57, Mounting Type:Panel Mount, Operating Temperature:-55°C~200°C, MS24264R24B57SN pinout, MS24264R24B57SN datasheet PDF, MS24264R24B57SN amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies RMS MS24264R24B57SN ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
MS24264R24B57SN Overview
It comes in Receptacle, Female Sockets packaging.The device's mounting type is Panel Mount.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Military, MIL-DTL-26500 Series of products.The device is equipped with 57 pins.The part is mounted by Flanges, Panel.The device runs in -55°C~200°C Operating Temperature.
MS24264R24B57SN Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R24B57SN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R24B57SN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP