MS24264R24B57SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24264R24B57SN
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT FMALE 57POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Ports :
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shielding :
Unshielded
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Mounting Feature :
Flange
Shell Size, MIL :
J
Fastening Type :
Bayonet Lock
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
24-57
Mount :
Flanges, Panel
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Plating :
Aluminium, Anodized
Ingress Protection :
Environment Sealed
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Gender :
FEMALE
Number of Pins :
57
Shell Material :
Aluminum
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Number of Positions :
57 (Power)
Mounting Type :
Panel Mount
Orientation :
N (Normal)
Shell Finish :
Anodized
Ratings :
Environment Sealed
Datasheets
MS24264R24B57SN
MS24264R24B57SN Overview
It comes in Receptacle, Female Sockets packaging.The device's mounting type is Panel Mount.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Military, MIL-DTL-26500 Series of products.The device is equipped with 57 pins.The part is mounted by Flanges, Panel.The device runs in -55°C~200°C Operating Temperature.
MS24264R24B57SN Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R24B57SN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R24B57SN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER