MS24264R24B57S9-LC
Mfr.Part #
MS24264R24B57S9-LC
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT HSG FMALE 57POS PNL MT
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Receptacle Housing
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Orientation :
9
Contact Type :
1 (Unlimited)
Type :
For Female Sockets
Shell Finish :
Anodized
Note :
Contacts Not Included
Pbfree Code :
No
Mounting Type :
Panel Mount
Housing Color :
Black
Contact Size :
12 Power 2 20 Power 55
12 Weeks
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
MS24264R24B57S9-LC Overview
MS24264R24B57S9-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R24B57S9-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R24B57S9-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT