MS24264R24B57S9
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24264R24B57S9
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT FMALE 57POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Aluminum
Ratings :
Environment Sealed
Shielding :
Unshielded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Plating :
Aluminium, Anodized
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Gender :
FEMALE
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Size - Insert :
Orientation :
9
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Positions :
57 (Power)
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Size, MIL :
J
Termination :
Crimp
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Mount :
Flanges, Panel
Number of Ports :
1
Shell Finish :
Anodized
Ingress Protection :
Environment Sealed
Number of Pins :
57
Mounting Feature :
Flange
Mounting Type :
Panel Mount
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Datasheets
MS24264R24B57S9
MS24264R24B57S9 Overview
Packaging for this item is Receptacle, Female Sockets.There is a mounting type of Panel Mount for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the Military, MIL-DTL-26500 Series.Devices with 57 pins are available.Flanges, Panel is used to mount the part.In this case, the device operates at -55°C~200°C Operating Temperature.
MS24264R24B57S9 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R24B57S9 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R24B57S9 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER