MS24264R24B57S6-LC
Mfr.Part #
MS24264R24B57S6-LC
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT HSG FMALE 57POS PNL MT
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
Crimp
Type :
For Female Sockets
Orientation :
6
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
Note :
Contacts Not Included
Aluminum
Pbfree Code :
No
Contact Size :
12 Power 2 20 Power 55
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Number of Pins :
57
Connector Type :
Receptacle Housing
Housing Color :
Black
Mounting Feature :
Flange
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
MS24264R24B57S6-LC Overview
Packaging is in the form of Receptacle Housing.This device has a Panel Mount mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Military, MIL-DTL-26500 Series.Many of the features of this part can also be found in other For Female Sockets products.There are 57 pins on the device.
MS24264R24B57S6-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R24B57S6-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R24B57S6-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT