MS24264R24B57S6
Mfr.Part #
MS24264R24B57S6
Manufacturer
RMS
Description
MS24264R24B57S6
Manufacturer :
RMS
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
6
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Termination :
Military, MIL-DTL-26500
Ratings :
Environment Sealed
Number of Pins :
57
Mount :
Flanges, Panel
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Packaging :
Bulk
Datasheets
MS24264R24B57S6
Introducing D-Sub Connector Assemblies RMS MS24264R24B57S6 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Number of Pins:57, Operating Temperature:-55°C~200°C, MS24264R24B57S6 pinout, MS24264R24B57S6 datasheet PDF, MS24264R24B57S6 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies RMS MS24264R24B57S6 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
MS24264R24B57S6 Overview
This product is packaged in a Receptacle, Female Sockets box.Panel Mount indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the Military, MIL-DTL-26500 Series.It is equipped with 57 pins.By Flanges, Panel, the part is mounted.Operating temperature is set to -55°C~200°C.
MS24264R24B57S6 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R24B57S6 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R24B57S6 Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP