MS24264R24B57PY-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24264R24B57PY-LC
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT HSNG MALE 57POS PNL MT
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ingress Protection :
Environment Sealed
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
Shielding :
Unshielded
Shell Material :
Aluminum
Contact Type :
Crimp
Shell Size - Insert :
Shell Size, MIL :
J
Mounting Feature :
Flange
Shell Finish :
Anodized
Type :
For Male Pins
Orientation :
Y
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Contact Shape :
Circular
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Color :
Black
Fastening Type :
Bayonet Lock
Number of Positions :
57 (Power)
Contact Size :
12 Power 2 20 Power 55
Packaging :
Bulk
Number of Pins :
12
MS24264R24B57PY-LC Overview
MS24264R24B57PY-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R24B57PY-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R24B57PY-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT