MS24264R24B57PY
Mfr.Part #
MS24264R24B57PY
Description
CONN RCPT MALE 57POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Anodized
Mount :
Flanges, Panel
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Bayonet Lock
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
Y
Epoxy, Glass Filled
Termination :
Military, MIL-DTL-26500
Ratings :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
MS24264R24B57PY
MS24264R24B57PY Overview
Packaging is in the form of Receptacle, Male Pins.This device has a Panel Mount mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Military, MIL-DTL-26500 Series.There are 12 pins on the device.There is a mounting hole at Flanges, Panel.Devices operate at -55°C~200°C operating temperatures.
MS24264R24B57PY Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R24B57PY Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R24B57PY Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER