MS24264R24B57PN-LC
Mfr.Part #
MS24264R24B57PN-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 57POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Type :
Aluminum
Type :
For Male Pins
Fastening Type :
Bayonet Lock
Housing Color :
Black
Connector Type :
Receptacle Housing
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pbfree Code :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
HTS Code :
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Contact Size :
12 Power 2 20 Power 55
Unshielded
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
Note :
Contacts Not Included
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
MS24264R24B57PN-LC Overview
The packaging contains Receptacle Housing.There is a Panel Mount mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number Military, MIL-DTL-26500 belongs to the Military, MIL-DTL-26500 Series.It shares a number of benefits with other For Male Pins products.A 12 pin is provided on the device.
MS24264R24B57PN-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R24B57PN-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R24B57PN-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT