MS24264R24B57PN
Mfr.Part #
MS24264R24B57PN
Description
CONN RCPT MALE 57POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
N (Normal)
Number of Pins :
57
Plating :
Aluminium, Anodized
Non-RoHS Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Fastening Type :
Bayonet Lock
Mount :
Flanges, Panel
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Number of Ports :
1
J
Ratings :
12 Weeks
Termination :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Gender :
FEMALE
Datasheets
MS24264R24B57PN
MS24264R24B57PN Overview
MS24264R24B57PN Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R24B57PN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R24B57PN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER