MS24264R24B57P8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24264R24B57P8
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT MALE 57POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Number of Pins :
12
Mounting Type :
Panel Mount
Orientation :
8
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ingress Protection :
Environment Sealed
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Material :
Aluminum
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Anodized
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Number of Positions :
57 (Power)
Packaging :
Bulk
Shell Size, MIL :
J
Termination :
Crimp
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shielding :
Unshielded
Mounting Feature :
Flange
Datasheets
MS24264R24B57P8
MS24264R24B57P8 Overview
MS24264R24B57P8 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R24B57P8 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R24B57P8 Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER