MS24264R24B57P7-LC
Mfr.Part #
MS24264R24B57P7-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 57POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
12 Weeks
Pbfree Code :
No
Mounting Type :
Panel Mount
Housing Color :
Black
Connector Type :
Receptacle Housing
HTS Code :
Environment Sealed
Contact Type :
Crimp
Type :
For Male Pins
Number of Positions :
57 (Power)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Orientation :
7
Note :
Contacts Not Included
Contact Shape :
Circular
Contact Size :
12 Power 2 20 Power 55
Epoxy, Glass Filled
Number of Pins :
12
Shielding :
Unshielded
ECCN Code :
EAR99
Shell Material :
Aluminum
MS24264R24B57P7-LC Overview
The product is packaged in Receptacle Housing.This device is mounted in the Panel Mount position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the Military, MIL-DTL-26500 Series.Many of the benefits of this part can be attributed to other products from the [0] family.A total of 12 pins are available on the device.
MS24264R24B57P7-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R24B57P7-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R24B57P7-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT