MS24264R24B57P7
Mfr.Part #
MS24264R24B57P7
Description
CONN RCPT MALE 57POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Number of Positions :
57 (Power)
Orientation :
7
Number of Pins :
12
Mount :
Flanges, Panel
Non-RoHS Compliant
Ratings :
12 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Panel Mount
Termination :
Crimp
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
J
Datasheets
MS24264R24B57P7
MS24264R24B57P7 Overview
Packaging is Receptacle, Male Pins.Panel Mount is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the Military, MIL-DTL-26500 Series, it can be found in this category.It has 12 pins.In this case, Flanges, Panel mounts the part.The device is operating at -55°C~200°C Operating Temperature.
MS24264R24B57P7 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R24B57P7 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R24B57P7 Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER