MS24264R24B57P6
Mfr.Part #
MS24264R24B57P6
Description
CONN RCPT MALE 57POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Number of Positions :
57 (Power)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
Crimp
Mount :
Flanges, Panel
Unshielded
Ratings :
Environment Sealed
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Orientation :
6
Anodized
Number of Pins :
12
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
MS24264R24B57P6
Introducing Circular Connector Assemblies Cinch Connectivity Solutions MS24264R24B57P6 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Operating Temperature:-55°C~200°C, Number of Pins:12, MS24264R24B57P6 pinout, MS24264R24B57P6 datasheet PDF, MS24264R24B57P6 amp .Beyond Circular Connector Assemblies Cinch Connectivity Solutions MS24264R24B57P6 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
MS24264R24B57P6 Overview
MS24264R24B57P6 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R24B57P6 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R24B57P6 Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP