MS24264R24B43SY
Mfr.Part #
MS24264R24B43SY
Description
CONN RCPT FMALE 43POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Military, MIL-DTL-26500
Military Standard :
MIL-DTL-26500
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ratings :
Bayonet Lock
Published :
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Positions :
43 (Power)
Contact Finish - Mating :
Gold
Body Material :
Aluminium
Orientation :
Y
12 Weeks
Mount :
Flanges, Panel
Epoxy, Glass Filled
Termination :
Crimp
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Gender :
Receptacle
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Contacts :
43
Contact Material :
Copper
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shielding :
Unshielded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Environment Sealed
Datasheets
MS24264R24B43SY
MS24264R24B43SY Overview
MS24264R24B43SY Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R24B43SY Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R24B43SY Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER