MS24264R24B43S9-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24264R24B43S9-LC
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT HSG FMALE 43POS PNL MT
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Ingress Protection :
Environment Sealed
Mounting Feature :
Flange
Connector Type :
Receptacle Housing
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size - Insert :
Orientation :
9
Shell Material :
Aluminum
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Contact Type :
Crimp
Pbfree Code :
No
Shell Finish :
Anodized
Packaging :
Bulk
Contact Size :
16 Power 20 20 Power 23
Body Material :
Aluminium
Number of Positions :
43 (Power)
Fastening Type :
Bayonet Lock
Published :
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Note :
Contacts Not Included
Shell Size, MIL :
J
Factory Lead Time :
12 Weeks
REACH SVHC :
No SVHC
Shielding :
Unshielded
Type :
For Female Sockets
Number of Contacts :
43
Contact Plating :
Gold
Housing Color :
Black
Gender :
Receptacle
Contact Shape :
Circular
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MS24264R24B43S9-LC Overview
MS24264R24B43S9-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R24B43S9-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R24B43S9-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT