MS24264R24B43S9
Mfr.Part #
MS24264R24B43S9
Description
CONN RCPT FMALE 43POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Bayonet Lock
Plating :
Aluminium, Anodized
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Published :
Epoxy, Glass Filled
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
9
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Number of Ports :
1
Contact Material :
Copper
Factory Lead Time :
12 Weeks
Body Material :
Aluminium
Gender :
Receptacle
Mount :
Flanges, Panel
Ratings :
Non-RoHS Compliant
Number of Terminations :
43
Bulk
Termination :
Crimp
Datasheets
MS24264R24B43S9
MS24264R24B43S9 Overview
MS24264R24B43S9 Features
43 basic kinds of terminations
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R24B43S9 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R24B43S9 Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER