MS24264R24B43S7
Mfr.Part #
MS24264R24B43S7
Description
CONN RCPT FMALE 43POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Feature :
Flange
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
7
Contact Material :
Copper
Shielding :
Unshielded
Number of Contacts :
43
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Published :
Military Standard :
MIL-DTL-26500
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Flanges, Panel
Number of Positions :
43 (Power)
Body Material :
Aluminium
Shell Size, MIL :
J
Gender :
Receptacle
Shell Size - Insert :
Ratings :
Environment Sealed
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Bulk
REACH SVHC :
No SVHC
Ingress Protection :
Environment Sealed
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Datasheets
MS24264R24B43S7
MS24264R24B43S7 Overview
MS24264R24B43S7 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R24B43S7 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R24B43S7 Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER