MS24264R24B43S6
Mfr.Part #
MS24264R24B43S6
Description
CONN RCPT FMALE 43POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Panel Mount
Ratings :
Environment Sealed
Body Material :
Aluminium
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Packaging :
Bulk
REACH SVHC :
No SVHC
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Published :
Military, MIL-DTL-26500
Gender :
Receptacle
Number of Contacts :
43
Orientation :
6
Mount :
Flanges, Panel
43 (Power)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Material :
Copper
Environment Sealed
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
MS24264R24B43S6
MS24264R24B43S6 Overview
MS24264R24B43S6 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R24B43S6 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R24B43S6 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER