MS24264R24B43PN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24264R24B43PN-LC
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT HSNG MALE 43POS PNL MT
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Packaging :
Bulk
Shell Size, MIL :
J
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Contact Size :
16 Power 20 20 Power 23
Number of Pins :
16
HTS Code :
Contact Shape :
Circular
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
N (Normal)
Contact Type :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Aluminum
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Positions :
43 (Power)
Mounting Feature :
Flange
Shielding :
Unshielded
Mounting Type :
Panel Mount
Type :
For Male Pins
Connector Type :
Receptacle Housing
ECCN Code :
EAR99
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ingress Protection :
Environment Sealed
Fastening Type :
Bayonet Lock
Housing Color :
Black
Pbfree Code :
No
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Finish :
Anodized
MS24264R24B43PN-LC Overview
Packaging is in the form of Receptacle Housing.This device has a Panel Mount mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Military, MIL-DTL-26500 Series.Many of the features of this part can also be found in other For Male Pins products.There are 16 pins on the device.
MS24264R24B43PN-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R24B43PN-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R24B43PN-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT