MS24264R24B43P9
Mfr.Part #
MS24264R24B43P9
Description
CONN RCPT MALE 43POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Plating :
Aluminium, Anodized
J
Mount :
Flanges, Panel
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Ports :
1
Termination :
Crimp
Orientation :
9
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Pins :
43
Shell Size - Insert :
Ratings :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Gender :
FEMALE
Datasheets
MS24264R24B43P9
MS24264R24B43P9 Overview
This product is packaged in a Receptacle, Male Pins box.Panel Mount indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the Military, MIL-DTL-26500 Series.It is equipped with 43 pins.By Flanges, Panel, the part is mounted.Operating temperature is set to -55°C~200°C.
MS24264R24B43P9 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R24B43P9 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R24B43P9 Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER