MS24264R24B43P8-LC
Mfr.Part #
MS24264R24B43P8-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 43POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size - Insert :
Contact Type :
J
Housing Color :
Black
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Type :
For Male Pins
Orientation :
8
Anodized
Contact Size :
16 Power 20 20 Power 23
Epoxy, Glass Filled
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
16
Contact Shape :
Circular
Unshielded
MS24264R24B43P8-LC Overview
Packaging is in the form of Receptacle Housing.This device has a Panel Mount mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Military, MIL-DTL-26500 Series.Many of the features of this part can also be found in other For Male Pins products.There are 16 pins on the device.
MS24264R24B43P8-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R24B43P8-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R24B43P8-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT