MS24264R24B43P8
Mfr.Part #
MS24264R24B43P8
Description
CONN RCPT MALE 43POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Epoxy, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Unshielded
Termination :
Orientation :
8
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Panel Mount
Datasheets
MS24264R24B43P8
MS24264R24B43P8 Overview
The product is packaged in Receptacle, Male Pins.This device is mounted in the Panel Mount position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the Military, MIL-DTL-26500 Series.A total of 16 pins are available on the device.As a result, the device runs at -55°C~200°C Operating Temperature.
MS24264R24B43P8 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R24B43P8 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R24B43P8 Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER