MS24264R24B43P7-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24264R24B43P7-LC
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT HSNG MALE 43POS PNL MT
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Note :
Contacts Not Included
Shielding :
Unshielded
Fastening Type :
Bayonet Lock
Pbfree Code :
No
Type :
For Male Pins
Shell Size - Insert :
Contact Shape :
Circular
Mounting Feature :
Flange
HTS Code :
Shell Material :
Aluminum
Shell Finish :
Anodized
Housing Color :
Black
Shell Size, MIL :
J
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
7
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Panel Mount
ECCN Code :
EAR99
Series :
Military, MIL-DTL-26500
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Number of Positions :
43 (Power)
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Type :
Crimp
Ingress Protection :
Environment Sealed
Number of Pins :
16
Contact Size :
16 Power 20 20 Power 23
MS24264R24B43P7-LC Overview
The packaging contains Receptacle Housing.There is a Panel Mount mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number Military, MIL-DTL-26500 belongs to the Military, MIL-DTL-26500 Series.It shares a number of benefits with other For Male Pins products.A 16 pin is provided on the device.
MS24264R24B43P7-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R24B43P7-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R24B43P7-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT