MS24264R24B43P7
Mfr.Part #
MS24264R24B43P7
Description
CONN RCPT MALE 43POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Material :
Aluminum
Termination :
Crimp
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Number of Positions :
43 (Power)
Contact Finish - Mating :
Shell Size, MIL :
J
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Flange
Number of Pins :
16
Orientation :
7
Ratings :
Unshielded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mount :
Flanges, Panel
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Datasheets
MS24264R24B43P7
MS24264R24B43P7 Overview
The packaging contains Receptacle, Male Pins.There is a Panel Mount mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number Military, MIL-DTL-26500 belongs to the Military, MIL-DTL-26500 Series.A 16 pin is provided on the device.There is a Flanges, Panel mount on the part.This device operates at a temperature of -55°C~200°C.
MS24264R24B43P7 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R24B43P7 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R24B43P7 Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER