MS24264R24B43P6
Mfr.Part #
MS24264R24B43P6
Description
CONN RCPT MALE 43POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
6
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Size, MIL :
J
Panel Mount
Ratings :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Flanges, Panel
Number of Positions :
43 (Power)
12 Weeks
Termination :
Fastening Type :
Bayonet Lock
Number of Pins :
16
Shell Size - Insert :
Datasheets
MS24264R24B43P6
MS24264R24B43P6 Overview
Packaging for this item is Receptacle, Male Pins.There is a mounting type of Panel Mount for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the Military, MIL-DTL-26500 Series.Devices with 16 pins are available.Flanges, Panel is used to mount the part.In this case, the device operates at -55°C~200°C Operating Temperature.
MS24264R24B43P6 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R24B43P6 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R24B43P6 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER