MS24264R22T55SN-LC
Mfr.Part #
MS24264R22T55SN-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 55POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Contact Size :
20 Power
Ingress Protection :
Environment Sealed
REACH SVHC :
No SVHC
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
Crimp
Published :
Orientation :
N (Normal)
Body Material :
Aluminium
Shell Size - Insert :
Type :
For Female Sockets
Fastening Type :
Threaded
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Size, MIL :
H
Panel Mount
Gender :
Receptacle
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Shape :
Circular
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Pbfree Code :
No
Connector Type :
Receptacle Housing
Housing Color :
Black
1 (Unlimited)
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Contact Plating :
Gold
Number of Contacts :
55
Number of Positions :
55 (Power)
Packaging :
Bulk
MS24264R22T55SN-LC Overview
MS24264R22T55SN-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R22T55SN-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R22T55SN-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT