MS24264R22T55SN
Mfr.Part #
MS24264R22T55SN
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Termination :
Crimp
REACH SVHC :
No SVHC
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Gender :
Receptacle
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Material :
Copper
Plating :
Aluminium, Anodized
Ratings :
Environment Sealed
Shell Size - Insert :
Published :
Shielding :
Unshielded
Body Material :
Aluminium
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Number of Positions :
55 (Power)
Orientation :
N (Normal)
Mount :
Flanges, Panel
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size, MIL :
H
Epoxy, Glass Filled
Number of Ports :
1
Number of Terminations :
55
Contact Finish - Mating :
Gold
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Datasheets
MS24264R22T55SN
MS24264R22T55SN Overview
MS24264R22T55SN Features
55 basic kinds of terminations
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R22T55SN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R22T55SN Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER