MS24264R22T55S9-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24264R22T55S9-LC
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT HSG FMALE 55POS PNL MT
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Pbfree Code :
No
Contact Plating :
Gold
Mounting Feature :
Flange
Body Material :
Aluminium
Type :
For Female Sockets
Published :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shielding :
Unshielded
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Ingress Protection :
Environment Sealed
Fastening Type :
Threaded
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
Crimp
Contact Size :
20 Power
Shell Size, MIL :
H
REACH SVHC :
No SVHC
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Finish :
Anodized
Number of Positions :
55 (Power)
Housing Color :
Black
Shell Material :
Aluminum
Orientation :
9
Number of Contacts :
55
Shell Size - Insert :
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Shape :
Circular
Mounting Type :
Panel Mount
Packaging :
Bulk
Gender :
Receptacle
MS24264R22T55S9-LC Overview
MS24264R22T55S9-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R22T55S9-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R22T55S9-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT