MS24264R22T55S8-LC
Mfr.Part #
MS24264R22T55S8-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 55POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Feature :
Flange
Contact Shape :
Circular
Military, MIL-DTL-26500
Type :
For Female Sockets
H
ECCN Code :
EAR99
Number of Positions :
55 (Power)
Contact Type :
Orientation :
8
Connector Type :
Receptacle Housing
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Epoxy, Glass Filled
Note :
Contacts Not Included
Aluminum
Housing Color :
Black
Contact Plating :
Gold
Pbfree Code :
No
12 Weeks
Contact Size :
20 Power
Packaging :
Bulk
MS24264R22T55S8-LC Overview
MS24264R22T55S8-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R22T55S8-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R22T55S8-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT