MS24264R22T55S7-LC
Mfr.Part #
MS24264R22T55S7-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 55POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
HTS Code :
H
Contact Plating :
Gold
Housing Color :
Black
Aluminium
Note :
Contacts Not Included
Pbfree Code :
No
Orientation :
7
Connector Type :
Receptacle Housing
Bulk
Type :
For Female Sockets
ECCN Code :
EAR99
55
Contact Size :
20 Power
Published :
Contact Type :
Shell Size - Insert :
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-55°C~200°C
MS24264R22T55S7-LC Overview
MS24264R22T55S7-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R22T55S7-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R22T55S7-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT