MS24264R22T55S6-LC
Mfr.Part #
MS24264R22T55S6-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 55POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Feature :
Flange
Pbfree Code :
No
Shell Size - Insert :
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
6
Bulk
Contact Type :
Crimp
Published :
Contact Shape :
Circular
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
For Female Sockets
55 (Power)
Contact Size :
20 Power
Aluminium
Housing Color :
Black
Threaded
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Series :
Military, MIL-DTL-26500
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
Receptacle Housing
MS24264R22T55S6-LC Overview
MS24264R22T55S6-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R22T55S6-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R22T55S6-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT