MS24264R22T55P9
Mfr.Part #
MS24264R22T55P9
Description
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mount :
Flanges, Panel
Receptacle
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
55 (Power)
Number of Terminations :
55
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Aluminum
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ratings :
Environment Sealed
Number of Ports :
1
Orientation :
9
Panel Mount
Plating :
Aluminium, Anodized
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Material :
Copper
Datasheets
MS24264R22T55P9
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 55 (Power) Positions Crimp Gold Anodized Bulk 9 Threaded
MS24264R22T55P9 Overview
MS24264R22T55P9 Features
55 basic kinds of terminations
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R22T55P9 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R22T55P9 Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER