MS24264R22T55P8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24264R22T55P8
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
Copper
Ratings :
Environment Sealed
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Unshielded
Shell Size - Insert :
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Type :
Panel Mount
Fastening Type :
Threaded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Anodized
Body Material :
Aluminium
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Gender :
Receptacle
Shell Size, MIL :
H
Termination :
Crimp
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Published :
Shell Material :
Aluminum
Mounting Feature :
Flange
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Positions :
55 (Power)
Ingress Protection :
Environment Sealed
Number of Contacts :
55
Mount :
Flanges, Panel
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
8
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Datasheets
MS24264R22T55P8
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 55 (Power) Positions Crimp Gold Anodized Bulk 8 Threaded
MS24264R22T55P8 Overview
MS24264R22T55P8 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R22T55P8 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R22T55P8 Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER