MS24264R22T55P7-LC
Mfr.Part #
MS24264R22T55P7-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 55POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Epoxy, Glass Filled
Type :
For Male Pins
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
Receptacle Housing
Number of Positions :
55 (Power)
Published :
Note :
Contacts Not Included
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Type :
Crimp
Gender :
Receptacle
Orientation :
7
Contact Size :
20 Power
Mounting Type :
Panel Mount
Housing Color :
Black
Number of Contacts :
55
Contact Shape :
Circular
REACH SVHC :
No SVHC
Threaded
Pbfree Code :
No
Contact Plating :
12 Weeks
Body Material :
Aluminium
MS24264R22T55P7-LC Overview
MS24264R22T55P7-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R22T55P7-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R22T55P7-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT