MS24264R22T55P7
Mfr.Part #
MS24264R22T55P7
Description
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
7
Unshielded
Termination :
Flange
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Gender :
Receptacle
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
Copper
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Mount :
Flanges, Panel
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Contacts :
55
Body Material :
Aluminium
Shell Material :
Aluminum
Ratings :
Environment Sealed
REACH SVHC :
No SVHC
Published :
Number of Positions :
55 (Power)
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
MS24264R22T55P7
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 55 (Power) Positions Crimp Gold Anodized Bulk 7 Threaded
MS24264R22T55P7 Overview
MS24264R22T55P7 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R22T55P7 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R22T55P7 Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER