MS24264R22T32S9
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24264R22T32S9
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT FMALE 32POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
Gender :
FEMALE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ratings :
Environment Sealed
Termination :
Crimp
Shell Material :
Aluminum
Number of Positions :
32 (Power)
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Unshielded
Number of Pins :
32
Plating :
Aluminium, Anodized
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Ingress Protection :
Environment Sealed
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Shell Finish :
Anodized
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Flanges, Panel
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size, MIL :
H
Number of Ports :
1
Orientation :
9
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
Flange
Datasheets
MS24264R22T32S9
MS24264R22T32S9 Overview
Packaging is in the form of Receptacle, Female Sockets.This device has a Panel Mount mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Military, MIL-DTL-26500 Series.There are 32 pins on the device.There is a mounting hole at Flanges, Panel.Devices operate at -55°C~200°C operating temperatures.
MS24264R22T32S9 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R22T32S9 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R22T32S9 Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER