MS24264R22T32S8-LC
Mfr.Part #
MS24264R22T32S8-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 32POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Epoxy, Glass Filled
Contact Shape :
Circular
Orientation :
8
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
12 Power 6 20 Power 26
Anodized
Contact Type :
Crimp
Connector Type :
Receptacle Housing
Type :
For Female Sockets
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Housing Color :
Black
32 (Power)
MS24264R22T32S8-LC Overview
It comes in Receptacle Housing packaging.The device's mounting type is Panel Mount.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Military, MIL-DTL-26500 Series of products.This part shares lots of benefits with other For Female Sockets products.The device is equipped with 32 pins.
MS24264R22T32S8-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R22T32S8-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R22T32S8-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT