MS24264R22T32PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24264R22T32PN
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT MALE 32POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Material :
Aluminum
Packaging :
Bulk
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Number of Pins :
12
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Feature :
Flange
Number of Terminations :
32
Ingress Protection :
Environment Sealed
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
32 (Power)
Number of Ports :
1
Plating :
Aluminium, Anodized
Shell Size, MIL :
H
Mount :
Flanges, Panel
Shielding :
Unshielded
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
Gender :
FEMALE
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Ratings :
Environment Sealed
Termination :
Crimp
Orientation :
N (Normal)
Shell Finish :
Anodized
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
MS24264R22T32PN
MS24264R22T32PN Overview
Packaging is in the form of Receptacle, Male Pins.This device has a Panel Mount mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Military, MIL-DTL-26500 Series.There are 12 pins on the device.There is a mounting hole at Flanges, Panel.Devices operate at -55°C~200°C operating temperatures.
MS24264R22T32PN Features
32 basic kinds of terminations
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R22T32PN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R22T32PN Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER