MS24264R22T32P6
Mfr.Part #
MS24264R22T32P6
Description
CONN RCPT MALE 32POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
12 Weeks
Contact Finish - Mating :
Threaded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Panel Mount
Termination :
Bulk
Ratings :
Orientation :
6
Number of Positions :
32 (Power)
Number of Pins :
12
Mount :
Flanges, Panel
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Datasheets
MS24264R22T32P6
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 32 (Power) Positions Crimp Gold Anodized Bulk 6 Threaded
MS24264R22T32P6 Overview
Packaging is Receptacle, Male Pins.Panel Mount is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the Military, MIL-DTL-26500 Series, it can be found in this category.It has 12 pins.In this case, Flanges, Panel mounts the part.The device is operating at -55°C~200°C Operating Temperature.
MS24264R22T32P6 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R22T32P6 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R22T32P6 Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER