MS24264R22T19SN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24264R22T19SN-LC
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT HSG FMALE 19POS PNL MT
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Fastening Type :
Threaded
HTS Code :
Housing Color :
Black
Type :
For Female Sockets
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Published :
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Receptacle Housing
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Contacts :
19
Military Standard :
MIL-DTL-26500
REACH SVHC :
No SVHC
ECCN Code :
EAR99
Shielding :
Unshielded
Shell Size, MIL :
H
Contact Plating :
Gold
Mounting Feature :
Flange
Gender :
Receptacle
Number of Positions :
19 (Power)
Contact Shape :
Circular
Body Material :
Aluminium
Note :
Contacts Not Included
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Pbfree Code :
No
Orientation :
N (Normal)
Contact Type :
Crimp
Ingress Protection :
Environment Sealed
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Finish :
Anodized
Contact Size :
16 Power
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Aluminum
MS24264R22T19SN-LC Overview
MS24264R22T19SN-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R22T19SN-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R22T19SN-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT