MS24264R22T19S7-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24264R22T19S7-LC
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT HSG FMALE 19POS PNL MT
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Contacts :
19
Published :
Contact Type :
Crimp
Packaging :
Bulk
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Mounting Feature :
Flange
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Shape :
Circular
Type :
For Female Sockets
Contact Plating :
Gold
Contact Size :
16 Power
Gender :
Receptacle
Housing Color :
Black
Shielding :
Unshielded
Body Material :
Aluminium
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Anodized
Note :
Contacts Not Included
ECCN Code :
EAR99
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Mounting Type :
Panel Mount
Military Standard :
MIL-DTL-26500
HTS Code :
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Material :
Aluminum
Orientation :
7
Number of Positions :
19 (Power)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size, MIL :
H
Ingress Protection :
Environment Sealed
Pbfree Code :
No
Series :
Military, MIL-DTL-26500
MS24264R22T19S7-LC Overview
MS24264R22T19S7-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R22T19S7-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R22T19S7-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT