MS24264R22T19PN-LC
Mfr.Part #
MS24264R22T19PN-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 19POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Material :
Aluminium
HTS Code :
MIL-DTL-26500
Contact Size :
16 Power
Receptacle
Number of Contacts :
Non-RoHS Compliant
Housing Color :
Black
Type :
For Male Pins
Mounting Type :
Panel Mount
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
No
Note :
Contacts Not Included
Shell Size - Insert :
Orientation :
N (Normal)
Contact Shape :
Circular
Contact Plating :
Anodized
Contact Type :
Connector Type :
Receptacle Housing
Aluminum
MS24264R22T19PN-LC Overview
MS24264R22T19PN-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R22T19PN-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R22T19PN-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT