MS24264R22T19PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24264R22T19PN
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Ports :
1
Gender :
Receptacle
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shielding :
Unshielded
Mounting Type :
Panel Mount
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size, MIL :
H
Mount :
Flanges, Panel
Number of Terminations :
19
Mounting Feature :
Flange
Ratings :
Environment Sealed
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Shell Material :
Aluminum
Ingress Protection :
Environment Sealed
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Positions :
19 (Power)
Packaging :
Bulk
Plating :
Aluminium, Anodized
REACH SVHC :
No SVHC
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Shell Finish :
Anodized
Orientation :
N (Normal)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Published :
Body Material :
Aluminium
Fastening Type :
Threaded
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
Copper
Shell Size - Insert :
Datasheets
MS24264R22T19PN
MS24264R22T19PN Overview
MS24264R22T19PN Features
19 basic kinds of terminations
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R22T19PN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R22T19PN Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER