MS24264R22T12S9
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24264R22T12S9
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT FMALE 12POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Feature :
Flange
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Published :
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Ingress Protection :
Environment Sealed
Mounting Type :
Panel Mount
Gender :
Receptacle
Shielding :
Unshielded
Number of Ports :
1
Number of Terminations :
12
Termination :
Crimp
Ratings :
Environment Sealed
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Fastening Type :
Threaded
Body Material :
Aluminium
Mount :
Flanges, Panel
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Size, MIL :
H
Shell Finish :
Anodized
Shell Material :
Aluminum
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
12 (Power)
Contact Finish - Mating :
Gold
Plating :
Aluminium, Anodized
Contact Material :
Copper
Orientation :
9
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
MS24264R22T12S9
MS24264R22T12S9 Overview
MS24264R22T12S9 Features
12 basic kinds of terminations
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R22T12S9 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R22T12S9 Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER