MS24264R22T12S8
Mfr.Part #
MS24264R22T12S8
Description
CONN RCPT FMALE 12POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Anodized
Contact Material :
Copper
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Orientation :
8
Aluminium
Ratings :
Shell Size - Insert :
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mount :
Flanges, Panel
Unshielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
MS24264R22T12S8
MS24264R22T12S8 Overview
MS24264R22T12S8 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R22T12S8 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R22T12S8 Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER