MS24264R22T12S6
Mfr.Part #
MS24264R22T12S6
Description
CONN RCPT FMALE 12POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Aluminium
Contact Finish - Mating :
Threaded
Termination :
1 (Unlimited)
Ratings :
Bulk
Contact Material :
Copper
Orientation :
6
Mount :
Flanges, Panel
Aluminum
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Size - Insert :
Datasheets
MS24264R22T12S6
MS24264R22T12S6 Overview
MS24264R22T12S6 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R22T12S6 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R22T12S6 Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER