MS24264R22T12PN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24264R22T12PN-LC
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT HSNG MALE 12POS PNL MT
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Housing Color :
Black
Contact Shape :
Circular
HTS Code :
Shell Material :
Aluminum
Contact Type :
Crimp
Shell Size - Insert :
Shell Size, MIL :
H
Orientation :
N (Normal)
Gender :
Receptacle
Number of Positions :
12 (Power)
Military Standard :
MIL-DTL-26500
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
Military, MIL-DTL-26500
REACH SVHC :
No SVHC
Pbfree Code :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Receptacle Housing
Mounting Feature :
Flange
Number of Contacts :
12
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Note :
Contacts Not Included
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Size :
12 Power
Shielding :
Unshielded
Fastening Type :
Threaded
Published :
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Body Material :
Aluminium
Contact Plating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Sealed
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Type :
For Male Pins
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Finish :
Anodized
MS24264R22T12PN-LC Overview
MS24264R22T12PN-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R22T12PN-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R22T12PN-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT